Kolory we wnętrzu
Co musisz wiedzieć aby wykorzystać kolory do budowy atmosfery i charakteru wnętrza.
Wielu klientów myśli o tym, aby wprowadzić do swoich wnętrz kolory.
Jedni jednak boją się, bo nie bardzo czują jakie kolory mogłyby pasować, nie wiedzą jak właściwie je dobrać i w efekcie malują wszystko na biało, bo to bezpieczne.
Inni bardziej odważni i z nutką odkrywcy śmiało eksperymentują z kolorami. Chcą, aby ich wnętrze wyróżniało się właśnie poprzez śmiałe zestawy kolorów i ich różnorodność.
Jak zwykle w życiu, skrajność niesie ze sobą duże ryzyko, że pożądany efekt będzie daleki od oczekiwań. Z doborem kolorów w pomieszczeniach jest dokładnie tak samo.
Nie ma co przesadzać, ale nie ma co się obawiać wprowadzania ich na „salony”.
Odpowiednia gra kolorem, umiejętne jego wykorzystanie pomaga całkowicie niekiedy zmienić obraz wnętrza.
Kolor może pomagać w wyróżnieniu poszczególnych części czy funkcji wnętrza lub odwrotnie w sprytnym ich ukryciu.
Kolor to też podstawa nastroju, jaki w danym wnętrzu chcemy uzyskać.
Jest kilka zasad którymi jednak trzeba się kierować:
Dobór samych kolorów - Koło kolorów
Kolory uzupełniające się- czy harmonizujące:
To te, które leżą na kole barw obok siebie.
Dobre do wykorzystania, kiedy chcemy aby pomieszczenie było kolorowe, ale jednocześnie połączenie kolorów było „bezpieczne”. Dobieramy jeden z kolorów,a następnie jako uzupełniające, możemy dobrać kolory z palety odcieni na lewo i na prawo od głównego koloru
Kolory kontrastowe:
To te, które leżą na kole barw po przeciwnych stronach.
Pozwalają nam coś wyróżnić z podstawowego tła, ale ich nadmierne wykorzystanie daje dramatyczny i niespokojny efekt.
Kolory w zakresie jednej tonacji:
To gwarancja spokoju. Szczególnie nadaje się takie połączenia do pomieszczeń, gdzie chcemy odpoczywać np. do sypialni czy salonu.
2. Liczba kolorów
Liczba kolorów we wnętrzu – to nie tylko liczba kolorów jakie użyjemy na ścianach i podłodze. To także kolory mebli i wszelkich dodatków. Oczywiste jest, że jeżeli użylibyśmy tylko dwóch, a szczególnie kontrastowych kolorów i w tym zamknęli całą paletę kolorystyki wnętrza to osiągnęlibyśmy niespokojny charakter, wręcz męczący poprzez duży poziom kontrastów.
Jeżeli byłyby to zbyt bliskie siebie odcienie, dla odmiany, byłoby to wnętrze pozbawione charakteru, choć z pewnością spokojne.
Idealnym rozwiązaniem jest trzymanie około trzech-czterech kolorów (tonacji) i spośród nich dobieranie kolorystyki ścian, podłóg, mebli i wyposażenia. Oczywiście mogą to być kolory uzupełniające się, ale można też wprowadzić elementy w kolorzekontrastowym, co szczególnie dobrze działa jeśli chodzi o dodatki, które mogą stworzyć klimat wnętrza.
Przykład połączenia neutralnych czterech kolorów - można z tej palety dobrać wiele materiałów, dodatków. Całość wygląda spójnie.
Wnętrze poniższe z prawidłowo dobranymi kolorami ścian, mebli i dodatków również zmieściło się w czterech kolorach
Gwarantuje to poczucie spokoju. W takim wnętrzu czujemy się po prostu dobrze i zrelaksowani. Efekt taki zawdzięczamy temu, że wszystko jest spójne. Spójność to cecha dająca nam ludziom zawsze dobre samopoczucie. Kolory i pomieszczenia są jak człowiek. Ludzie spójni, jeśli chodzi o to co czują, myślą, mówią i robią to ci, których zdecydowanie bardziej lubimy. Tak samo dokładnie jest ze spójnymi wnętrzami – zdecydowanie bardziej nam się podobają i lepiej się w nich czujemy.
To, jaki zestaw kolorów jest dla nas najlepszy, jest ściśle związany z naszym charakterem, osobistymi preferencjami, ale zasady kompozycji i doboru są dokładnie takie same.
Poniżej przykład kompozycji wnętrza w stylu marynistycznym - tu dominującym kolorem dla odmiany jest niebieski .
Potraktujmy nasze wnętrza jak obraz, który tworzymy dla siebie i swoich bliskich.